Neutral Internet eXchange
Neutrálna výmena dát, kvalitná a rýchla infraštruktúra, efektívna komunikácia, to je projekt NIX.SK

AKTUALITY

12.04.2017

NIX.SK sa rozširuje do nového datacentra a pripája spoločnosť Google

Združenie NIX.CZ, ktoré prevádzkuje jeden z hlavných internetových prepojovacích uzlov na Slovensku (NIX.SK), poskytuje od dnešného dňa svoje služby aj z bratislavského datacentra Digitalis. S týmto krokom súvisí tiež ponuka pre všetkých existujúcich zákazníkov tejto dátovej lokality, a to pripojiť sa do NIX.SK priamo. Prvou spoločnosťou, ktorá využila túto možnosť, je spoločnosť Google. NIX.SK teraz umožňuje pripojenie na oboch brehoch Dunaja a v dvoch na sebe nezávislých datacentrách (SITEL a Digitalis).
 
"Vďaka priamemu pripojeniu siete spoločnosti Google budú mať teraz užívatelia zo Slovenska bližšie k široko využívaným službám, ako je YouTube alebo Gmail. V praxi to bude znamenať, že služby Googlu budú teraz dostupné rýchlejšie," uviedol Martin Semrád, riaditeľ združenia NIX.CZ, prevádzkovateľa slovenského peeringového uzla NIX.SK.
28.03.2017

Slovinská Ľubľana hostila 5. ročník konferencie CEE Peering Days

Minulý týždeň sa v slovinskom hlavnom meste uskutočnil už 5. ročník konferencie zástupcov peeringových uzlov, ISP a datacentier - CEE Peering Days 2017. Z tejto medzinárodnej akcie sa pomaly ale isto stáva významná a renomovaná udalosť, ktorej sa už pravidelne zúčastňujú odborníci z celého sveta, aby sa tu podelili o svoje skúsenosti a dohovorili sa na na prípadnej spolupráci.

Za združenie NIX.CZ na akcii vystúpil jeho riaditeľ Martin Semrád, ktorý NIX.CZ predstavil a prezentoval jeho hlavné projekty a novinky. Vo štvrtkovom programe sa potom predstavil člen predstavenstva NIX.CZ a zástupca spoločnosti Dial Telecom Zbyněk Pospíchal. Ten sa vo svojej prezentácii zameral na novú metódu obrany pred DDoS útokmi.

Prezentácia Martina Semrád a Zbyňka Pospíchala, rovnako ako ďalšie príspevky zástupcov spoločností NOKIA, Hurricane Electrics, EURO-IX alebo CZ.NIC, budú v blízkej dobe k dispozícii na internetovej adrese www.peeringday.eu. Na odbornom serveri Root.cz potom záujemcovia nájdu obsiahlu reportáž vrátane fotografií.

01.03.2017

Konferencia CEE Peering Days 2017 sa blíži, registrujte sa včas

Už len tri týždne ostávajú do začiatku medzinárodnej konferencie CEE Peering Days 2017, ktorá sa tento rok uskutoční v slovinskej Ľubľane. Na programe stretnutie zástupcov peeringových uzlov, ISP alebo zamestnancov datacentier budú už tradične pripravené ako zaujímavé prednášky, tak workshopy organizácie RIPE NCC. Neoddeliteľnou súčasťou podujatia bude tiež priestor pre networking a bilaterálne meetingy. Usporiadateľovi už piateho ročníka tejto úspešnej konferencie sú peeringové uzly NIX.CZ, VIX (Rakúsko) a BIX (Maďarsko).

"Program konferencie je už takmer kompletný. Skladbu tohtoročných príspevkov, rovnako ako prihlasovací formulár a ďalšie informácie, nájdu záujemcovia na adrese www.peeringdays.eu. Voľných miest pomaly ubúda, teda kto sa doteraz neprihlásil a má záujem vypočuť si prednášku napríklad zástupcov spoločností Nokia, Hurricane Electrics, PeeringDB alebo CZ.NIC, nech tak urobí čo najskôr," upozorňuje Martin Semrád, riaditeľ združenia NIX.CZ.

24.02.2017

Vedenie medzinárodnej Federácie prepojovacích uzlov posilnil Ondřej Filip zo združenia NIX.CZ

Zástupca českého neutrálneho prepojovacieho uzla NIX.CZ v európskom združení EURO-IX Ondřej Filip bol za túto organizáciu menovaný do predstavenstva medzinárodnej Federácie prepojovacích uzlov (The Internet Exchange Federation). Tá združuje spoločnosti zastupujúce internetové prepojovacie uzly (IXP) z Ázie a Pacifiku (APIX), Európy (EURO-IX), Latinskej Ameriky a Pacifiku (LAC-IX) a Afriky (AF-IX). Každú zo štyroch uvedených organizácií reprezentujú vždy dvaja zástupcovia. Za organizáciu EURO-IX sú to teda švéd Kurtis Lindqvist a Ondřej Filip z Českej republiky.

"Federácia prepojovacích uzlov má pôsobiť ako platforma pre zdieľanie skúseností z oblastí spojených s internetovým prepojovaním. Rád by som ako člen jeho najužšieho vedenia prispel k budovaniu otvorenej a spolupracujúcej komunity prepojovacích uzlov na celom svete, a tým pomohol k rozvoju v tejto internetovej oblasti," dodáva Ondřej Filip, zástupca organizácie EURO-IX.

04.01.2017

Vyšiel novoročný Newsletter NIX.CZ

V tomto vydaní newslettera NIX.CZ sa obzeráme predovšetkým za oslavami výročia združenia, ktoré si v minulom roku pripomenulo 20 rokov svojho pôsobenia na peeringovej scéne. V novembri sme zorganizovali výročnú konferenciu, na ktorej vystúpilo mnoho významných hostí ako z Českej republiky, tak zo zahraničia. Aktuálne vydanie tiež prináša zmienku o novom rekorde v prenose dát naším uzlom.

Všetko najlepšie v novom roku 2017!

02.01.2017

Združenie NIX.CZ znižuje ceny za využívanie 10GE a 100GE prípojok

Na začiatku roka predstavilo združenie NIX.CZ, neutrálny internetový prepojovací uzol, nový cenník. Aktuálne zmeny sa týkajú mesačných poplatkov za využívanie 10GE a 100GE prípojok. V prvom prípade je teraz cena mesačného pripojenie 15 tisíc korún (doteraz 16 tisíc korún). Záujemcovia o využitie 100GE pripojenia budú od začiatku januára platiť 55 tisíc korún mesačne (zatiaľ 85 tisíc). Združenie NIX.CZ mení svoj cenník po dvoch rokoch.

100G technológia sa stáva čoraz viac dostupnejšie. Tento fakt potvrdzuje dopyt po tejto technológii, ktorú sme v minulom roku zaznamenali. Cenu za 100GE pripojenie sme znížili prakticky o tretinu. Dúfame, že týmto krokom pomôžeme k jej širšiemu využívaniu, " uviedol Martin Semrád, riaditeľ prepojovaciemu uzla NIX.CZ.

V prípade slovenského internetového prepojovacieho uzla NIX.SK zostávajú ceny nezmenené.